Firany marszczone na taśmę

Marszczenie firan i zasłon to jedna z najpopularniejszych metod tworzenia okiennych aranżacji. Taśma daje wiele możliwości. Dzięki jej użyciu bez problemu wykonamy nie tylko proste i klasyczne upięcia, ale również wyszukane kontrafałdy i modelowania. Podpowiadamy, jakie kompozycje cieszą się obecnie największą popularnością.

Kilka podstawowych informacji:

Marszczenie, zarówno firan, jak i zasłon na taśmę, to wyjątkowo popularna metoda, która przez lata ewoluowała do tego stopnia, że dzisiaj przy jej użyciu można tworzyć niecodzienne i wyjątkowo wyszukane aranżacje okien. Obecnie największą popularnością cieszy się taśma typu ołówek, ponieważ dzięki niej, bez problemu wykonamy estetyczne marszczenia zasłon i firan, nadając im tym samym eleganckiego i wyjątkowo subtelnego wyglądu. Na rynku znaleźć można szeroki wybór taśm, a poszczególne różnią się od siebie przede wszystkim szerokością i materiałem, z którego zostały wykonane.

Modelowanie na tzw. kontrafałdę

To, jaką taśmę powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych oczekiwań. Jeżeli chcemy wymodelować firanę, która posiada wzory, to w pierwszej kolejności należy określić, czy zależy nam na ich dokładnym wyeksponowaniu, czy może zwróceniu uwagi na  powtarzający się raport. Niezależnie od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup taśmy pozwalającej upiąć materiał w tzw. modelowaną kontrafałdę. Trzeba jednak pamiętać, że zwłaszcza w przypadku firan we wzory, warto postawić na delikatniejsze marszczenia.

Dobierz taśmę do wielkości okna

Podczas poszukiwań idealnej taśmy powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na wielkość okna, na którym chcemy jej użyć i warunki panujące w pomieszczeniu. Jeżeli dysponujemy niewielkim oknem, to najlepiej będą się z nim komponowały rzadkie marszczenia. Warto również pamiętać, że gęste marszczenia ograniczają dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia, dlatego nie poleca się ich w przypadku ciemnych pokoi.