Firany

Firany to chętnie wykorzystywany element wystroju wnętrza. Dzięki ich użyciu możliwe jest nie tylko znacznie poprawienie estetyki całego pomieszczenia, ale również ograniczenie ilości wpadającego do środka światła. Trzeba jednak pamiętać, że firanka firance nie równa. Na rynku znaleźć można obecnie szeroki wybór tkanin, wykorzystywanych do produkcji firanek. Poszczególne różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i właściwościami.

Firany żakardowe

Żakard swoją niebanalną nazwę zawdzięcza mechanizmowi Jacquarda, czyli konstrukcji, która wykorzystywana jest w krosnach przeznaczonych do jego produkcji. Do cech charakterystycznych żakardowych firanek zaliczyć należy przede wszystkim dużą trwałość oraz ogromne zróżnicowanie wzornicze. Produkty te doskonale przepuszczają światło słoneczne, ponadto w procesie tkania wykorzystuje się również często nabłyszczające nici, które dodatkowo rozświetlają wnętrze mieszkania. Trzeba również zaznaczyć, że dzięki stosunkowo gęstym splotom, żakardowe firany skutecznie ograniczają widoczność z zewnątrz, a co za tym idzie podnoszą poczucie prywatności wszystkich domowników. Żakard można prać w pralce, ale należy pamiętać, aby ustawić ją na niską temperaturę.

Firany woalowe

Woal to cienka tkanina, która odznacza się mleczną konsystencją. Ponieważ nie przepuszcza dużej ilości światła, to nadaje się głównie do pomieszczeń charakteryzujących się mocnym nasłonecznieniem. Warto wiedzieć, że obecnie firany woalowe dostępne są w wielu różnych zdobieniach. Dużą popularnością cieszy się ostatnio woal kreszowany, który wygląda, jakby był delikatnie pognieciony. Należy pamiętać, że woal – z uwagi na swoją delikatność – należy prać ręcznie w letniej lub zimnej wodzie, najlepiej z dodatkiem delikatnego detergentu.

Firany tiulowe

Firany tiulowe sprawdzają się doskonale w ciemnych wnętrzach. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest tworzenie niebanalnych i eleganckich udrapowań. Niestety, firany z tiulu łatwo się gniotą i ulegają zabrudzeniom, dlatego należy pamiętać o ich regularnym praniu i prasowaniu.