Wspaniały Obrus

Właściwy dobór rozmiaru obrusu ma tak samo duże znaczenie, jak materiał, z którego został wykonany, wybrany wzór czy kolor.
Podpowiadamy w jaki sposób dopasować rozmiar obrusa, jakimi wytycznymi się kierować? Co zrobić, by obrusy w naszym domu stały się niepowtarzalną ozdobą.

Obrusy – rozmiar ma znaczenie

Zasada jest prosta i jasna, nie wszyscy ją jednak znają. Należy pamiętać przede wszystkim, by z każdej strony stołu długość zwisających boków miała minimalnie 20 cm i by nie przekraczała 25 cm. Dlatego niezwykle istotne jest dokładne zmierzenie wielkości blatu stołu. Następnie do uzyskanego wymiaru należy dodać po 40-50 cm do szerokości i długości obrusa. W ten sposób uzyskamy wymiar idealny.  Jeśli więc blat stołu ma wymiary np. 90cm x 185cm, to obrus powinien mieć wymiar 130cmx225cm.

Obrusy na okrągły blat stołu?

W tym przypadku stosujemy tę samą zasadę. Obrus nie powinien zwisać bardziej niż na 25 cm. Pod uwagę bierzemy średnice stołu i do niej dodajemy wskazane już wyżej 40-50 cm. Na taki stół możemy również wybrać dopasowaną serwetę.

Nie tylko względy estetyczne

Obrus nie powinien być za duży nie tylko ze względów estetycznych. Znaczenie mają także czynniki czysto praktyczne. Jeśli boki obrusu będę dotykały krzeseł, to wraz z długością rosnąć będzie prawdopodobieństwo, że któryś gości, wstający od stołu, ściągnie z niego całą zastawę. Poza tym biesiadowanie przy stole zakrytym tak dużym obrusem, że plącze się on między nogami jest po prostu niewygodne.

Odstępstwa od reguły – krótsze obrusy

Projektanci wnętrz podkreślają jednak, że są sytuacje, gdy od zasady 20-25 cm obrusu z każdego boku można odstąpić. Można to zrobić, gdy do dyspozycji mamy wyjątkowy stół, z ozdobnymi nogami, które chcemy wyeksponować czy z ciekawym ornamentem. Możemy wówczas wybrać obrus krótszy. Pamiętać jednak należy, by w takiej sytuacji materiał nie był za sztywny, by obrus po bokach za bardzo nie odstawał.