Firany woalowe i firany żakardowe

O tym, jak ważnym elementem wystroju wnętrz są firanki, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Należy jednak pamiętać że, poza ich kolorem i wzorem, warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Przedstawiamy, czym charakteryzują się firany żakardowe i woalowe. Zachęcamy do uważnej lektury.

Firany żakardowe

Żakard to materiał o bogatej tradycji. Od lat kojarzony jest zarówno ze swojej trwałości, jak i bogatej kolekcji wzorów. W zależności od składu i grubości oczek może by wykorzystywany niemalże w każdym pomieszczeniu. Najczęściej uzyskuje się go z poliestrowych nici, ale w niektórych przypadkach może być wzbogacany o włókna bawełny. Zdarza się również, że dla podniesienia walorów estetycznych, wkomponowuje się w niego złote nitki, dzięki którym tkanina mieni się w świetle i zyskuje efektowną poświatę. Trzeba również zaznaczyć, że ponieważ żakardowe firany dobrze przepuszczają i rozpraszają światło, to nadają się doskonale do pomieszczeń charakteryzujących się niskim nasłonecznieniem.

Firany z woalu

Woal to tkanina, która charakteryzuje się wyjątkowo mocnym skrętem. Najczęściej wytwarza się ją z mieszanki bawełny i włókien sztucznych lub ich połączenia. Ponieważ firany z woalu odznaczają  się małą przejrzystością, to nadają się doskonale do pomieszczeń mocno nasłonecznionych, w których konieczne jest ograniczenie ilości wpadającego światła. Woal to elegancka, mleczna i lejąca się tkanina. Do jego największych zalet zaliczyć należy to, że świetnie się układa. Na rynku znaleźć można wiele jego kolorów i zdobień. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się woal kreszowany, który nie wymaga prasowania.

Jak dbać o woal?

Trzeba pamiętać, że woalowe firany najlepiej prać ręcznie. W zimnej lub delikatnie letniej wodzie. Niestety, wrzucone do pralki, mogą stracić swój wyjątkowy fason. Oczywiście wskazanym jest używanie delikatnych detergentów, ponieważ dzięki nim tkanina, pomimo eksploatacji, będzie wyglądała jak nowa.