Firany woalowe i firany żakardowe

O tym, jak ważnym elementem wystroju wnętrz są firanki, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Należy jednak pamiętać że, poza ich kolorem i wzorem, warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Przedstawiamy, czym charakteryzują się firany żakardowe i woalowe. Zachęcamy do uważnej lektury.

Firany żakardowe

Żakard to materiał o bogatej tradycji. Od lat kojarzony jest zarówno ze swojej trwałości, jak i bogatej kolekcji wzorów. W zależności od składu i grubości oczek może by wykorzystywany niemalże w każdym pomieszczeniu. Najczęściej uzyskuje się go z poliestrowych nici, ale w niektórych przypadkach może być wzbogacany o włókna bawełny. Zdarza się również, że dla podniesienia walorów estetycznych, wkomponowuje się w niego złote nitki, dzięki którym tkanina mieni się w świetle i zyskuje efektowną poświatę. Trzeba również zaznaczyć, że ponieważ żakardowe firany dobrze przepuszczają i rozpraszają światło, to nadają się doskonale do pomieszczeń charakteryzujących się niskim nasłonecznieniem.

Firany z woalu

Woal to tkanina, która charakteryzuje się wyjątkowo mocnym skrętem. Najczęściej wytwarza się ją z mieszanki bawełny i włókien sztucznych lub ich połączenia. Ponieważ firany z woalu odznaczają  się małą przejrzystością, to nadają się doskonale do pomieszczeń mocno nasłonecznionych, w których konieczne jest ograniczenie ilości wpadającego światła. Woal to elegancka, mleczna i lejąca się tkanina. Do jego największych zalet zaliczyć należy to, że świetnie się układa. Na rynku znaleźć można wiele jego kolorów i zdobień. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się woal kreszowany, który nie wymaga prasowania.

Jak dbać o woal?

Trzeba pamiętać, że woalowe firany najlepiej prać ręcznie. W zimnej lub delikatnie letniej wodzie. Niestety, wrzucone do pralki, mogą stracić swój wyjątkowy fason. Oczywiście wskazanym jest używanie delikatnych detergentów, ponieważ dzięki nim tkanina, pomimo eksploatacji, będzie wyglądała jak nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *