Firany w salonie

Firana pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. Jest ona również – a może i przede wszystkim – praktyczną osłoną okna. Ochrania przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Wybierając idealny model, należy przede wszystkim określić rodzaj tkaniny, z której została wykonana, oraz sposób, w jaki osłaniać będzie okno. Oczywiście istotnym kryterium wyboru jest również dopasowanie jej do stylu pomieszczenia. Jak wybrać firankę do salonu? Zapraszamy do lektury!

Funkcjonalność

Dzięki dobrze dobranym firanom oraz zasłonom możliwe jest stworzenie odpowiedniego klimatu wnętrza oraz podkreślenie jego indywidualnego charakteru. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – w jakim celu osłaniamy okno i jakie mamy oczekiwania względem firan. Najważniejsza jest oczywiście funkcjonalność. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na ochronie pokoju przed przedostającymi się do jego środka promieniami słonecznymi, to warto wybrać firany, które wykonane zostały z gęstszego materiału i dobrać do nich odpowiednie zasłony. Trzeba jednak pamiętać, że zasłony nie powinny być za długie. Idealnie, jeżeli kończą się ok. 1,5 cm nad podłogą. Dzięki odpowiednio dobranym firanom możliwe jest również rozjaśnienie pomieszczenia. Wykorzystanie dużej i białej firany sprawi, że pokój będzie wydawał się o wiele jaśniejszy, a co za tym idzie – optycznie większy.

Jakie firany sprawdzą się najlepiej w salonie?

Podczas poszukiwań idealnych firan szalenie istotną kwestią jest dopasowanie ich do całościowej aranżacji pomieszczenia. Jest to o tyle ważne, że nieodpowiednio dobrane, mogą przynieść nam niepożądany efekt dekoracyjny. Zarówno wielkość, jak i rodzaj osłony salonu, powinniśmy dobrać w oparciu o jego wymiary i stopień nasłonecznienia, który w nim panuje. Trzeba bowiem pamiętać, że zarówno rodzaje tkanin, długość, jak i sposoby ich upięcia na oknie, wpływają na ogólny wygląd pomieszczenia.