Okno duże przestronne wnętrze, lekkie białe firany

Marszczenie firan i zasłon jest jednym z popularniejszych sposobów upinania okiennych aranżacji. Możliwości, jakie daje taśma jest wiele: od prostych, klasycznych upięć po wyszukane modelowania w kontrafałdy. Na jakie upięcia zdecydować się, by firana czy zasłona stanowiła prawdziwą i nieskazitelną ozdobę wnętrza – radzi Katarzyna Kiepura-Papisz, technolog, projektantka Polontex S.A., właściciela marki Magia Firan.

Rządzi taśma – ołówek

– Taśma jest klasycznym sposobem marszczenia firan i zasłon, niezwykle popularnym, który przez lata ewoluował w coraz bardziej wyszukane formy – mówi Katarzyna Kiepura-Papisz.

Najbardziej popularną, najprostszą i najłatwiejszą w użytkowaniu jest taśma typu ołówek zwana także smok, która pozwala bez większego problemu ładnie i równomiernie umarszczyć firanę czy zasłonę, nadając im efektowne wykończenie.
Taśmy te występują w różnych szerokościach, zarówno w wersji bawełnianej, jak i żyłkowej (wówczas są mniej widoczne). Zaletą tego rodzaju taśmy jest to, że pozwala na łatwe rozsunięcie zasłony i wykorzystanie nie tylko jej funkcji ozdobnej, ale także funkcjonalnej, związanej z zakryciem okna.

Modelowanie na kontrafałdę

Wpływ na to jaką taśmę wybrać mają przede wszystkim oczekiwania klienta. Przy firanie we wzory pod uwagę należy wziąć to, czy zależy nam na regularnym eksponowaniu wzoru, czy zwróceniu uwagi na powtarzający się raport. W takich przypadkach sprawdzić mogą się taśmy, które pozwalają upiąć firanę w modelowana kontrafałdę. Często przy firanach we wzory stosuje się delikatniejsze marszczenia. Zasada ta obowiązuje również w przypadku zasłon.

– Duży wybór taśm marszczących i możliwości, jakie one dają sprawia, że z tego samego rodzaju materiału możemy uzyskać różnorodne i zaskakujące efekty – mówi Katarzyna Kiepura-Papisz.

Wielkość okna ma znaczenie

Wybierając rodzaj taśmy należy także wziąć pod uwagę wielkość okna oraz warunki pomieszczenia, to czy jest jasne i przestronne, czy wręcz przeciwnie niewielkie i ciemne. W małym oknie lepiej będzie wyglądało rzadsze marszczenie, pamiętać też trzeba, że gęsto zmarszczona firana ogranicza dopływ światła dziennego do wnętrza.

Jak prać

Jak prać zasłony i firany, które są modelowane na taśmie? Najlepiej zrezygnować z rozmarszczania. Jeśli jednak to zrobimy, należy pamiętać, by przy prasowaniu przypadkiem nie przypalić taśmy. Uchronimy się przed tym prasując firanę czy zasłonę od strony materiału. Łatwiej jest w przypadku firan woalowych, przy których prasowanie zwykle nie jest koniczne, wystarczy rozwiesić wilgotną firanę i „przeciągnąć” ją parownicą.