Firanki i zasłonki

Dzięki odpowiednio dobranym tkaninom każde wnętrze nabiera nie tylko przytulności, ale i swoistego charakteru. Ponadto niepospolite tekstylia sprawią, że dekoracja okna staje się stylowa oraz modna. Ostatnie lata przyniosły duży rozwój rynku dekoracji, w tym również dekoracji okiennych. Klienci wybierać mogą obecnie w szerokiej ofercie rolet, żaluzji, paneli oraz firan i zasłon. Szczególnie te dwa ostatnie produkty są niezastąpioną ozdobą wnętrz. Należy jednak pamiętać, że harmonijną oraz dobrze prezentującą się aranżację można osiągnąć wyłącznie wtedy, kiedy zastosujemy się do kilku prostych zasad.

Zadbaj o funkcjonalność:

Przed przystąpieniem do kupna firan i zasłon warto zastanowić się, jaką funkcję będą one pełniły w naszym domu lub mieszkaniu. Czy zależy nam wyłącznie na osiągnięciu oszałamiającego efektu wizualnego? A może zamierzamy regulować nimi poziom nasłonecznienia w pokoju dziennym? Jeżeli planujemy ochronić wnętrze naszego lokum przed słońcem lub spojrzeniami wścibskich sąsiadów, to najlepszym rozwiązaniem będą kryjące zasłony. Firany natomiast sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest rozjaśnienie pomieszczenia. Jeżeli jednak i zasłony i firany mają pełnić jednie funkcję dekoracyjną, to dobrym pomysłem jest ich łączenie.

Stwórz spójną kompozycję

Pamiętaj, że dekoracja okna powinna odpowiadać całościowemu charakterowi wnętrza. Innego materiału używa się do dekorowania salonu czy sypialni, a innego do pokoju dziecięcego i kuchni. Kolejną – szalenie istotną – kwestią jest estetyka pomieszczenia. Jeżeli pokój utrzymany jest w stylu klasycznym, to pasować do niego będą piękne zasłony z żakardu lub tafty, jeśli natomiast nowoczesnym, to śmiało możemy wybrać do niego zasłony w geometryczne wzory.
Idealna długość
Do wybrania odpowiedniej długości firan i zasłon konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów karniszy i okien. Wyróżniamy trzy standardowe rodzaje długości tekstyliów okiennych, tzn.: krótkie do parapetu, dłuższe – sięgające do linii znajdującej się poniżej parapetu i długie – do samej podłogi.