Pranie firan

Firany to bardzo ważny element dekoracji wnętrz. Dzięki nim pomieszczenia nabierają swoistego uroku, stają się ciepłe i eleganckie. Uzyskanie takiego efektu możliwe jest dzięki temu, że do ich produkcji wykorzystywane są piękne i delikatne tkaniny. Trzeba jednak pamiętać, że są one bardzo trudne w codziennej pielęgnacji, najczęściej nie można ich prać w pralce, ani prasować. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o firany, tak, aby nie traciły one na swoim pięknym wyglądzie.

Jakich środków używać do prania firan?

Najogólniej rzecz ujmując, do prania firan i zasłon, należy używać wyłącznie specjalnie do tego przeznaczonych proszków. Jeżeli jednak nie mamy ich pod ręką, to sprawdzą się również proszki do białych tkanin. W przypadku, w którym postanowiliśmy prać nasze firany w pralce, powinniśmy pamiętać o tym, aby dodać mniejszą ilość proszku, niż w przypadku prania odzieży. Wirujące firany wytwarzają dodatkową pianę. Co zaś się tyczy wyboru programu prania, to jeżeli nasz automat nie posiada specjalnego trybu przeznaczonego do prania firan, to najlepiej wybrać taki, który przeznaczony jest do prania tkanin delikatnych. Maksymalna temperatura prania nie może – pod żadnym pozorem – przekraczać czterdziestu stopni Celsjusza. Warto również pamiętać, aby nie przepakowywać pralki, ponieważ w ten sposób woda nie będzie mogła swobodnie krążyć, a co za tym idzie, nie wypłucze z włókien całego brudu.

Jak prać firany, żeby nie były pogniecione?

Nie oszukujmy się, pogniecione firany nie wyglądają estetycznie i to niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane. Jeżeli zależy nam na tym, żeby prezentowały się jak najlepiej, to przed włożeniem do bębna należy złożyć je w kostkę. Warto również zmniejszyć obroty wirowania. Dobrym pomysłem jest także pranie firan w specjalnie do tego przeznaczonym worku lub zwykłej poszewce. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pralka nie uszkodzi delikatnej tkaniny.